Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2010

Παράσταση σε ενα ΕργοΤελη(ο)

Ήμουν από τους τυχερούς που βρέθηκαν στο παγκρήτιο στάδιο σήμερα το απόγευμα στο ματς Εργοτέλης - Πανσεραϊκός, το οποίο αντίθετα με τις χαμηλές προσδοκίες πριν από το παιχνίδι ήταν ένα ρεσιτάλ των γηπεδούχων, με εξαίρεση ένα νεκρό 20λεπτο στο οποίο είχε ο Πανσεραϊκός την υπεροχή χωρίς να καταφέρει όμως να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες. Το παιχνίδι είχε ρυθμό από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και σε αυτό βοήθησε και η φιλοξενούμενη ομάδα η οποία δεν κλείστηκε στο μισό γήπεδο, αλλά προσπάθησε να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα, χωρίς αποτέλεσμα βέβαια τις περισσότερες φορές, με αποτέλεσμα να γίνει ένα ανοιχτό και γρήγορο παιχνίδι και ο Εργοτέλης να βγάλει όλα τα καλά στοιχεία τα οποία τον διακρίνουν σαν ομαδα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Παρόλο που δεν αγωνίζονταν βασικοί ποδοσφαιριστές (Γιαλούσης, Λεάλ), ο Εργοτέλης με πρωτεργάτες τον κορυφαίο για μια ακόμη Ολίσε, τον απροσπέλαστο Χίμπλιγκερ, τον υδραυλικό Ρομάνο αλλά και το παιδί για όλες τις δουλειές της επίθεσης Μπούντιμιρ δεν αφησε περιθώριο αντίδρασης στην φιλοξενούμενη ομάδα η οποία θα πρέπει να αισθάνεται μάλλον τυχερή που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το δείκτη του σκορ να είναι μόνο στο 1-0, το οποίο προήλθε από καταπληκτική συνολική προσπάθεια όλης της ομάδας αφού άλλαξαν πάνω από 20 πάσες μέχρι να φτάσει η μπάλα στο κεφάλι του Μπούντιμιρ, αφού φαινόταν ότι υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο η οποία ήταν θέμα χρόνου το πότε θα βάλει το δεύτερο γκολ και θα κλειδώσει την νίκη. Το πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Εργοτέλη να έχει οπισθοχωρήσει ελαφρώς και τον Πανσεραϊκό να έχει ανέβει ψηλότερα και να προσπαθεί για να πετύχει την ισοφάριση, δίχως αποτέλεσμα όμως. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο τέλος του παιχνιδιού μετά την αποβολή την οποία πήρε ο στόπερ του Πανσεραικού, Μαουενέ, με ένα τυχερό γκολ του Βίσιο το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι το πρώτο του με την φανέλα του Εργοτέλη.
Μ'αυτή την νίκη ο Εργοτέλης εδραιώθηκε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας και αν δεν πάθει κανένα από τα συνηθισμένα του μπλακ άουτ κάποια στιγμή στο δεύτερο γύρο, τότε νομίζω ότι θα πετύχει εύκολα και γρήγορα τον πρώτο του στόχο για την φετινή χρονιά, που δεν είναι άλλος από την σωτηρία και απαλλαγμένος από το άγχος μετά θα είναι σε θέση να κυνηγήσει κάτι καλύτερο. Το τι καλύτερο μπορεί να κυνηγήσει ο σημερινός εργοτέλης που είδα εγώ είναι από το ρεκόρ πόντων του στην Α' εθνική (39) μέχρι την έξοδο στην Ευρώπη, το οποίο όμως είναι ένας στόχος που εκτός από τις αγωνιστικές δυσκολίες που κρύβει χρειάζεται και μια ώθηση από τον κόσμο του Ηρακλείου. Γιατί η σημερινή ομάδα, δεν αξίζει να αγωνίζεται μπροστά σε 2000 θεατές. Αξίζουν κάτι παραπάνω αυτά τα παιδιά και για να το πετύχουν χρειάζονται την βοήθεια όλων μας...